Header Ads

Ünlü anneler prematürelik için bir araya geldi

Reklam

Ünlü anneler prematüreliğe dikkat çekmek için yaklaşan 17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında düzenlenen anlamlı toplantıda bir araya geldi. 

12 Kasım Perşembe günü Ayşe Kucuroğlu, Aslı Şen, Derya Coşkundeniz ve Sedef Karamehmet gibi ünlü annelerin katılımı ile Bebek Happily Ever After’da gerçekleşen toplantıda Dr. Gülhinal Şarman prematürelik ve prematüre bebek bakımı konusunda tüm annelere önemli bilgiler verdi.

Prematürelik hakkında farkındalık yaratmak, toplumsal bilinç düzeyini artırmak ve prematüre bebek sahibi ailelere destek olmak amacıyla çalışan El Bebek Gül Bebek Derneği‘nin öncülüğünde ve global biyofarma şirketi AbbVie’nin koşulsuz desteği ile 12 Kasım Perşembe günü önemli bir toplantı düzenlendi. 17 Kasım Dünya Prematüre günü kapsamında Ayşe Kucuroğlu, Aslı Şen, Derya Coşkundeniz ve Sedef Karamehmet’in katılımı ile gerçekleşen toplantıda El Bebek Gül Bebek Derneği Üyesi Yeni Doğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman annelere prematürelik ve prematüre bebek bakımı konusunda tavsiyelerde bulundu.

Dr. Gülnihal Şarman ‘’Prematürelik hakkında farkındalığı artırmak, prematüre bebeklerin de gerekli koşullar altında özenli bir bakımla sağlıkla hayata tutunabileceğini vurgulamak, prematüre bebek sahibi olan ailelere bu konuda destek olup yol gösterebilmek amacıyla düzenlediğimiz bu etkinlikte bir arada olmaktan dolayı son derece mutluyum. Bildiğiniz üzere Türkiye’de anne ve çocuk sağlığı göstergeleri son yıllarda oldukça önemli iyileşmeler göstermekle birlikte, hala gelişmiş ülkelere göre iyileştirilmeye ve özel çabalarla desteklenmeye ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte son 5 yılın bebek ölüm nedenlerine bakıldığında prematüreliğe bağlı nedenlerin ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Gelecekte sağlıklı toplumlara sahip olmak için prematüre bebeklerin ülke genelinde düzenli bir şekilde kaliteli bakıma erişmelerinin önemine dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık düzeyini artırmak için gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte bize destek veren Ayşe Kucuroğlu, Aslı Şen, Derya Coşkundeniz ve Sedef Karamehmet'e hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkür ederim.” dedi.

Şarman konuşmasının devamında, ‘’Erken doğan bebekler solunum yolları enfeksiyonları, yürümek, dengede durmak, emeklemek gibi motor becerileri ve öğrenme yetenekleri gibi konularda zamanında doğan bebeklere kıyasla ciddi sorunlarla karşılaşabiliyor. Prematüre bebeklerin zihinsel engeller, kronik akciğer hastalığı, görme ve işitme kaybı da dahil, hem kısa, hem de uzun dönemli sağlıksorunları ile karşı karşıya kalma durumunormal doğan bebeklere göre ne yazık ki daha yüksek oluyor. Ayrıca prematüre bebekler enfeksiyonlara karşı daha fazla risk altında. Ancak bebeğinizin prematüre olması mutlaka sorunlar yaşayacağı anlamına gelmez. Özenli ve kaliteli bakımla prematüre doğan bebekler de hayata zamanında doğan bebekler gibi sıkı sıkıya tutunur. Sıkıntılı yoğun bakım süreci atlatıldıktan sonra zihinsel, sosyal ve motor yetenekleri zamanında doğmuş bebekler kadar normal olur’’ dedi. Şarman, doktor kontrollerini düzenli olarak yapmaları konusunda ailelere tavsiyelerde bulunarak konuşmasına son verdi.

El Bebek Gül Bebek Derneği Başkanı Özgür Doğa Keleş, “Dünya Prematüre Günü 2011 yılından bu yana, prematüreliğe ve prematüre bebeklerin yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek, toplumda prematürelik hakkında farkındalık yaratmak ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak amacıyla dünya çapında bazı etkinliklerle kutlanmaktadır. Tüm dünyada ailelerin, hasta gruplarının, sağlık hizmeti sunanların, dernek ve vakıfların katılımıyla ortaklaşa düzenlenen bu etkinliklerle prematüre bebeklerin ve ailelerinin durumlarına dikkat çekilmeye çalışılmaktadır. Prematürelik her anne adayı ve ailenin yaşayabileceği bir durum. Prematüreliği bebeklerimiz anne karnında kalmayı başardıkları zaman engelleyebiliriz. O yüzden de bilinçli gebelik ve gebelik takibi programlarının toplumumuz için önemine bir kez daha vurgu yapmak istemekteyim. Tüm bunlara ek olarak bu anlamlı bir etkinliğe desteklerinden ötürü Ayşe Kucuroğlu, Aslı Şen, Derya Coşkundeniz, Sedef Karamehmet’e ve AbbVie firmasına teşekkür ederiz,’’. dedi.

Konu hakkında konuşan Ayşe Kucuroğlu; ‘’Bir anne olarak böyle anlamlı etkinliğin içinde yer almaktan dolayı çok mutluyum. Bu sayede prematürelik ve bu zorlu süreçte neler yapılabileceği konusunda detaylı bilgi edinebilme imkanına kavuştum’’ dedi.

Toplantıya katılan Aslı Şen ise; ‘’Dünya Prematüre Günü kapsamında böyle önemli bir toplantıda olma fırsatını yakaladığım için mutluyum. Prematüre bebekler ve ailelerini daha iyi anlama ve yaşadıkları sıkıntıları daha yakından görebilme imkanım oldu.’’ dedi.

Hiç yorum yok

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Diyet | Kadınca | Zayıflama | Spor | Sağlık | Güzellik | Yaşam | Moda | Cinsel Sağlık | Haber | Teknoloji
Bumerang - Yazarkafe
Önizleme