Header Ads

'Dimdik' Oturmak da Ağrı Yapıyor

Yanlış duruş ve oturuş pozisyonları kişiye “ağrı” olarak geri dönüyor. Sırtı dikleştirerek oturmak omuriliği üst sırt bölgesinden kuyruk sokumuna kadar gereğinden fazla sıkıştırıyor. İstenmeyen ağrılara devamında ise bel ve boyun fıtıklarına neden olabiliyor.

Özellikle masa başı çalışanların sık sık şikâyet ettiği sırt, bel ve boyun ağrılarının en önemli nedenlerinden bir tanesi duruş ve oturuş bozuklukları olarak belirtiliyor. Sürekli tekrarlanan yanlış vücut duruşu (postür) bu bölgelerde ağrının yanı sıra fıtık gibi ciddi kas ve iskelet hastalıklarına da davetiye çıkarıyor.

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin İyi Yaşa Programı kapsamında duruş bozukluklarıyla ilgili bilgi veren Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı, bu hastalıklardan korunmak için “İdeal Vücut Duruşu”yla ilgili uyarılarda bulundu.

Yanlış Duruş Ağrı Olarak Geri Döner

Kaşıkçı yanlış postürün etkilerini şöyle ifade etti:
“Vücut duruşumuzun düzgün olması, kemiklerimize bağlı olan kaslarımızın doğru yerden başlamasını ve doğru uzunlukta olmasını sağlar. Yanlış duruşlarla oluşan kas kısalmaları ya da fazla kullanılmayla uzayan kaslar bize boyun, sırt, bel, bacak ve diz rahatsızlıkları olarak geri döner.”

Sırtı Dikleştirmek Boyun Fıtığına Davetiye Çıkartıyor

Ayça Kaşıkçı özellikle masa başı çalışanların sırtlarını dikleştirerek oturmalarının yapılan en büyük yanlışlardan biri olduğuna değinerek “Üst sırt bölgemizi arkaya doğru sıkıştırarak düzleştirmek omuriliğimizi üst sırt bölgesinden kuyruk sokumu bölgesine kadar gereğinden fazla sıkıştırır. Bu durum ise istenmeyen ağrılara devamında ise bel ve boyun fıtıklarına neden olabilir” dedi.

Doğru Duruş Nasıl Olmalı?

“Vücudumuzun taşıyıcı kasları diye adlandırdığımız Pelvis taban kas grubundan harekete başlarsak bedenimizi tepeden tırnağa doğru bir şekilde düzeltmiş ve ideal duruşa sokmuş oluyoruz” diyen Kaşıkçı duruş pozisyonları ile ilgili bilgi verdi:

Ayakta doğru vücut duruşu
Doğru vücut duruşu için kulak memesinden ayak bilek kemiğine kadar düz bir çizgi çektiğimizde; kulak memesi, omuzlar, kalça kemiği, diz kapağı ve ayak bilek kemiğinin aynı hizada olması gerekmektedir.

Otururken doğru vücut duruşu
Baş: Nötral pozisyon; öne ya da arkaya doğru eğilmemiş.
Boyun Bölgesi (Cervical): Normal iç bükey konumda.
Kürek Kemiği Bölgesi (Scapulae): Kürek kemikleri dışa ya da içe dönük değil, düz konumda.
Üst Sırt Bölgesi (Thoracic Spine): Normal dış bükey konumda.
Kalça Eklemi: Nötral pozisyon; arkaya ya da öne doğru fazla bükülmemiş.
Diz Eklemi: Nötral pozisyon; arkaya ya da öne doğru fazla bükülmemiş.
Ayak Bileği Eklemi: Nötral pozisyon; ayaklar yere düz iniyor ve tam karşıya bakıyor, ayak tabanları düz bir şekilde yere basıyor.

Önizleme

Hiç yorum yok

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Blogger tarafından desteklenmektedir.