Sağlıklı Yaşlanma Kuralları!

0
Sağlıklı yaşlanmak için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz? 

Yaş ilerledikçe sağlığımız konusundaki kaygılar artar, gençken dikkat etmediğimiz sağlık önlemlerine ve sağlıklı yaşam kurallarına daha fazla uymaya başlarız. Oysa sağlıklı bir hayat ve sağlıklı yaşlanmak için her yaşta yaptıklarımız, yıllar içerisinde örülen bir duvara koyulan tuğlalar gibidir. Bu duvarın temellerini 20’li yaşlardan itibaren ne kadar sağlam atarsak, ilerleyen yıllarda sağlığımız da o kadar sağlam temeller üzerine oturur. Sen Çok Yaşa diyerek bizi yıllara meydan okumaya davet eden Pfizer Türkiye’nin uzman görüşlerini baz alarak derlediği, 20’li yaşlardan 60 yaş ve üstüne kadar kadın ve erkeklere özel bazı önerileri var.

Kadınlar için Koruyucu Bakım Kuralları


20’li Yaşlar: Yirmili yaşlar kadınların en doğurgan yılları kabul edilir. Dolayısıyla bu yıllarda kendinize iyi bakmak önemlidir. Bu yaşlarda sigara, içki, diyet, uykusuzluk ve stres gibi yaşam tarzı faktörlerini yaşınızın genç olmasının verdiği rahatlıkla abartırsanız, ileride genel sağlığınız üzerinde etkisini görebilirsiniz.

30’lu Yaşlar: Zaman içerisinde kemiklerinizin doğal yoğunluğu azalır. Bu normaldir. Bu yıllarda egzersiz yapmaya başlarsanız, gerekli kemik yoğunluğunun oluşmasına destek olabilirsiniz. Ancak kemik oluşumu için önemli olan bu dönemi ihmal ederseniz, ileriki yaşlarda kemik kütlenizi korumak için daha fazla mücadele etmeniz gerekebilir.

40’lı Yaşlar: Kırklı yaşlar, hayatın ileri evrelerindeki sağlık sorunlarından kaçınmak için önemli bir dönemdir. Sağlıklı yaşam alışkanlıklarınızı 40’lı yaşlarda sürdürün. Eğer bu alışkanlıkları edinmediyseniz, başlamanın tam zamanıdır!

50’li Yaşlar: 50 yaşına geldikten sonra daha fazla odaklanmanız gereken bazı sağlık konularının başında kemik sağlığı, kalp sağlığı ve önleyici taramalar gelir. Pek çok kadın ellili yaşlarının başlarında menopoza girer. Menopoza girdikten sonra osteoporoza yol açabilecek kemik kaybına yatkınlık artar. Buna ek olarak, yaşlandıkça bağışıklık sistemi de genel olarak zayıflar. Zayıflayan bağışıklıkla birlikte önerilen aşılar için doktorunuza danışın.

60 ve Üstü Yaşlar: Hareketliliğinizi korumanın en iyi yollarından biri koruyucu sağlık hizmetleridir. Sağlık kontrollerinizi ve gerek duyulan testleri düzenli olarak yaptırmak doktorunuzun tıbbi problemleri daha büyük sorunlara yol açmadan ve tedavisi güçleşmeden erkenden saptamasını sağlar.

Erkekler için Koruyucu Bakım Kuralları


20’li Yaşlar: Birinci basamak hekiminizi ziyaret edin. İyi bir rutin edinmek için takip etmeniz gereken her şeyi programlayın ve gitmişken bir sonraki randevunuzu da alıp takviminize işaretleyin.

30’lu Yaşlar: Ailenizin tıbbi geçmişini iyi biliyor musunuz? Bu yaşlar hangi konularda artan risk altında olabileceğinizi araştırma zamanıdır. Hangi hastalıklar için daha yüksek risk altında olduğunuzu ve bu riski azaltmak için neler yapabileceğinizi öğrenin. Anne babanıza, kardeşlerinize ve ailenize odaklanarak bu hastalıkları az çok tahmin edebilirsiniz.

40’lı Yaşlar: Her gün mutlaka beş çeşit meyve ve sebze yemeyi hedef alın. Diyetinizi günlük olarak önceden planlayıp mümkün olduğunca sağlıklı yiyecekleri tercih edin.

50’li Yaşlar: Orta yaşlar çoğu zaman erkekler için stresli bir dönemdir. Artık düzenli egzersiz, yoga, meditasyon veya stres yönetimi dersleri alarak stresinizden kurtulmanın yollarını bulmanız gerekebilir. Ayrıca yaş ilerledikçe bağışıklık sistemi de genel olarak zayıflar. Önerilen aşılar için doktorunuza danışabilirsiniz.

60 ve Üstü Yaşlar: Hareketliliğinizi korumanın en iyi yollarından biri koruyucu sağlık hizmetleridir. Sağlık kontrollerinizi ve gerek duyulan testleri düzenli olarak yaptırmak doktorunuzun tıbbi problemleri daha büyük sorunlara yol açmadan ve tedavisi güçleşmeden erkenden saptamasını sağlar.

Tüm Yaşlar İçin Sağlıklı Yaşlanma Kuralları


• Geceleri iyi uyuyun (7-9 saat arası).
• Sigara kullanmayın, aşırı alkol almayın.
• Bolca meyve ve sebze içeren sağlıklı ve dengeli bir beslenme uygulayın.
• Diş hastalıklarından korunmak için her gün dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın ve düzenli olarak diş muayenesine gidin.
• Düzenli check-up yaptırın, gerektiği şekilde takip muayenelerine ve uzman hekime gidin.
• Doktorunuza hangi taramaları ve aşıları tavsiye ettiğini sorun.
• Tansiyonunuzu ölçtürün.
• Düzenli egzersiz yapın, ancak yeni bir programa başlamadan önce doktorunuza danışın.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul Et !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !
To Top
Bumerang - Yazarkafe