Header Ads

Ayaklarımızda Karşılaşılan Dört Cilt Problemi

Önizleme
Ayaklarımız tüm gün vücudumuzun yükünü çeken ve diğer bölgelerimize nazaran daha az önemsediğimiz uzuvlarımızdır. Bir çok insan ayak bakımını ihmal ederek istenmeyen cilt problemleri ile yüzleşmek zorunda kalabilir. 

Ayaklarımız diğer organlarımızdan daha dayanıklı bir yapıya sahip olabilirler ama aynı zamanda onlardan daha çok darbeye ve dış etkene maruz kalmaktadırlar. Ayakların dış yüzeyle olan bu sürekli teması onları daha hassas kılar ve zayıf düşürür. Sonuç olarak ayaklarımızın kontrolü düzenli olarak yapılmalı ve her hangi bir problemin tespit edilmesi durumunda ayak sağlığı merkezi ve uzman hekim tecrübesine başvurulmalıdır.

Peki ayaklarımıza gerekli özeni göstermezsek ne gibi cilt problemleri ile karşılaşabiliriz ?

1.Mantar Enfeksiyonu ve Tırnak Mantarı
Ayaklarımızda en sık görülen rahatsızlıkların başında mantar enfeksiyonu gelmektedir. Bir çok bulaşma yolu olan mantarın en büyük nedeni hijyenik olmayan koşullardır. Mantar enfeksiyonu zaman zaman çok inatçı bir hal alabilir. Bu enfeksiyonun tırnağa sıçraması durumunda tırnak mantarı dediğimiz oluşum meydana gelmektedir. Tırnak mantarı aynı zamanda tırnağın şeklini bozarak tırnak batıklarına bile yol açabilir. Tırnak mantarı tedavisi için yapılabilecek en iyi yol uzman hekim kontrolüdür. Çünkü ayak ve tırnaklardaki mantar enfeksiyonu kendi kendine iyileşecek türden bir problem değildir.

2.Sert Nasırlar
Cildin aşırı sürtünme ve baskı sonucu kendini korumak adına meydan getirdiği sert ve acı verici tabakalara nasır denir. Vücudun sürekli basınca maruz kaldığı bölgelerden biride şüphesiz ki ayaklarımızdır. Nasırlar genellikle topuklarda, parmak aralarında ve serçe parmak üzerinde belirirler. Nasır en çok yanlış ayakkabı seçimi sonucu oluşmaktadır. Nasır tedavisi uygulanan hasta için en önemli nokta nasıra yol açan durumun ortadan kaldırılmasıdır. Bu durum yok edilmezse nasır tekrarlayabilir.

3.Siğil Tedavisi
Ayaklarımızda görülen diğer bir enfeksiyon çeşidi olan siğiller vücuda yaralar ve çatlaklar sayesinde bulaşan bakteriyel hastalıklardır. Genellikle ayak tabanı ve topuklarda meydana gelmekle beraber hastaya ağrı ve acı vermesi ile günlük yaşantı içerisinde büyük problem oluştururlar. Siğil virüsü genellikle ortak yaşam alanlarından bulaşır. Sauna, duşlar, havuz ve hamam gibi nemli yerler bu virüsün oluşmasında büyük bir hazırlayıcı rol oynarlar. Siğillerin yok edilmesi için en uygun yöntem medikal ayak bakım merkezleri ve hijyendir.

4.Topuk çatlakları
Ayaklarımızdaki nemin ortadan kalması ve aşırı kuru bir cilde sahip olmamız durumunda ortaya çıkan topuk çatlakları beraberinden bir çok bakteriyel durumu ortaya çıkarabilir. Buraya saklanabilecek ve üreyecek mantar, siğil virüsleri hastaların acısını kat ve kat arttıracaktır. Topuk çatlaklarının yok edilmesi için en uygun yöntemlerden biri, tabakalara uygun freze yöntemleri ile sertliklerin inceltilmesi ve bölgenin nemlendirilmesi şeklinde yapılır.

Ayak sağlığı ve ayak bakımı ile ilgili daha bir çok konuya Ataköy ayak sağlığı merkezi sayesinde ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Bumerang - Yazarkafe