Arama motoru Sınıflara Ayrılmıştır

0
Arama motoru (search engine), hemen hemen dünyadaki web sitelerinin tamamının listelendiği, sınıflara ayrıldığı, kullanıcılarının aradığı bilgileri en kısa yoldan, ivedi olarak ulaşmamızı sağlayan web sitelerine verilen isimdir. İnternet üzerinde google, yandex, bing başta olmak üzere hizmet veren onlarca motor vardır. Bunlar kendi aralarında sınıflara ayrılır. Kimi web sitelerini listeler, kimi yerel alanlarda hizmet verirken kimisi de tüm web sitelerini listelemektedir. Komut satırına aranmak istenilen şeyi yazarak sonuca ulaşılır. Örneğin komut satırına yazacağınız “ Balıklı Köyü” tüm içeriği ile listelenir. Bu kullanıcı için zordur. Çünkü hem balıklı hem de köyü geçen tüm kelimeler listeleneceğinden aranılan şeye ulaşmak zor olur. Ancak arama parametreleri ile doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Arama Motorunda Sıralama Nasıl Yapılır?


 Web sitelerini inceleyen arama motoru  kullanılan kelimelerin oran, yer ve şekillerini ölçer. Örneğin sayfanızdaki bir kelime diğer kelimelere göre, başlıkta, yazılarda,  resim açıklamalarında çok sık kullanılmışsa,  bu sayfanın o kelimeyle ilgili bilgi dokümanına sahip olduğu gösterir. Burada kullanılan kelime ile arama yapan bir internet kullanıcısı, o kelimeye yer vermeyen internet sayfalarına göre arama sonuçlarında üst sıralarda yer alır. Arama parametreleri, değişiklik gösterebilecek kapasitededir. Tüm arama motorlarında geçerli olan parametreler mevcuttur. Net bir sonuca ulaşmak için arama terimlerinin başına ve sonuna çift tırnak konulmalıdır. Balıklı Köyü, Balıklı Barajı, Balıklı Gölü vb. Şayet sık kullandığınız bir kelime sonuç için önemliyse (“+”)işareti ile arama yapmanız gerekir. Eğer arama yapacağınız kelime çeşitli anlamlara sahipse (deniz, dünyanın dörtte üçünü kaplayan bir su tabakasıdır. Ancak aynı zaman da isim olarak da kullanılır.)  istemediğiniz anlama içeren kelimelerin önüne (“-”) işaretini kullanarak hedefinize ulaşabilirsiniz.

Arama Motoru ve Anahtar Kelime

Teknoloji ve internetin yayılması sonucu her geçen gün meydana gelen internet siteleri, firmanız ve kendinizi duyurabilmeniz için çok önemli bir etkendir. Web siteleri veya bir işyerinizin anahtar kelimesi ve bir url adresi olmalıdır. Sitenizin adını ve url adresini bilmeyen kişiler sizin web sitenizi görüntüleyemez. Arama motoru olmasa sitenizin anahtar kelimeye bir ihtiyacı kalmaz. Öyleyse anahtar kelimeleri tarayıcıya yazıp siteyi bulmanız artık çok kolay. Kendini bu alanda geliştiren arama motorları Yahoo, Yandex, Bing ve Google gibi markalardır. Bunlar arasında en detaylı, en güvenilir ve en çok ziyaret edilen arama motoru elbette ki Google'dır. Tarayıcılarını kullanıcılarının hizmetine ücretsiz açan bu motorlar her geçen gün güçlenerek yeni içeriklerle kullanıcılarına hizmet verir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul Et !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !
To Top