İğne Oyası Örnekleri Deyince Akla Gelenler

0
El sanatları konusu kendi içinde başlı başına özel bir konu. Türk el sanatları ise dünyanın her yerinde gıpta ile bahsedilen kavramlar arasında. Zira hem kapsam oldukça geniş, hem de ortaya çıkan eserler yüzyıllar boyunca yerini koruyacak yeterlilikte. İşte bu çok özel sanat dallarından birisi de iğne oyası. Genç kızların çeyizlerinin olmazsa olmazlarından ve günümüzde çok güzel hemen her yerde iğne oyası örnekleri görüyoruz. Biz de bu yazıda bu konuya ana hatları ile başka bir açıdan bakmaya çalışacağız.

İğne Oyalarında Renk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İğne oyası örnekleri incelendiğinde de görüldüğü üzere karşımıza çok farklı renklerde ürünler çıkıyor ve tam bir renk cümbüşünün olduğunu söylemek mümkün. Belki de Türk el sanatları içinde onu başka yere koymamızın en önemli nedeni bu cıvıl cıvıl halleri. Ama burada da bu işin sanat olmasına sebep olan bazı kriterler var. Bunların en başında kullanılan renkler mutlaka eğer tek başına kullanılmayacak ise neyin kenarına dikilecek ise o ürünün renkleri ile uyumlu olmalı.

Yine dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus, eğer kenarına dikeceğiniz ürün çok renkli ise kullandığınız model tek bir renkten oluşmalı ki hem kavram karmaşası yaşanmasın hem gözü yormasın hem de ürün toplamda bir bütünlük arz edebilsin. Elbette seçilen renkte dikilecek ürünün içindeki renklerden seçilmelidir.

Hangi İğne Oyası Modeli Hangi Yerde Kullanılmalı?

İğne oyası örnekleri örnek fotoğraftan da görüleceği üzere çok çeşitli biçimlerde ve insanların yaratıcılığını kullanmasıyla da ortaya çok değişik modeller çıkıyor lakin iğne oyasına el sanatı denilmesinin temel nedenleri arasında bazı ufak ayrıntılar son derece önem arz ediyor. İşte bunlardan birisi de nerede kullanılacağı konusu ki bu biraz deneyim gerektiriyor ve yapıldıkça ortaya çıkan sonuçlardan insan nerede hangi modeli kullanacağını çok daha iyi öğreniyor.

Ama yine de işe ilk başlayanlar için hemen belirtmek gerekirse sadeliği ya da abartıyı çok sevseniz bile havlu kenarları için ortalama büyüklükte, yemeni, tülbent, eşarp, fular gibi ürünlerde daha zarif, daha ince ve küçük olan modelleri, yastık ve yatak örtüsü, pike gibi ürünlerin kenarında da büyük olan modellerin tercih edilmesi işin doğasına uygun olacaktır.

İğne Oyası Örmek Zor mudur?

Yazımızın genelinden de anlaşılacağı ve iğne oyası örnekleri modellerinden de görüleceği üzere iğne oyası örülmesinin çok kolay olduğunu en azından öğrenme aşamasında söylemek değildir. İğne oyası yapılması gözü oldukça yoran bir el sanatı dalı olduğunda ilerleyen yaşlarda ve/veya görme problemi olanların kolaylıkla yapabileceği bir uygulama değildir. Ayrıca tüm sanat dallarında olduğu gibi belli bir görsel bakış açısı ve estetik gerektirir.

İlk başlarda kişinin eline iğne batması ve canının ama az, ama çok yanacağını da unutmamak gerekir. Lakin tüm bu olumsuz tümcelere rağmen yine de insanoğlu bilinçli, düşünen iradesini kullanabilen, sabır ve azimle her türlü sorunu çözebilen bir varlık olduğundan öğrenme aşamasından sonra çok kolayca yapabileceği ve çok da zevk alacağı kesindir. Sonuçta her işin başlangıçta bir zorluğu vardır ve o ilk aşama aşıldıktan sonra ortaya çıkan görüntü harikadır. İğne oyası örnekleri incelendiğinde bu net bir biçimde görülüyor zaten.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul Et !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !
To Top