Satılık Arsa Nasıl Satın Alınır

0
Satılık arsa bulmak ve satın almak oldukça uğraştırıcı bir iştir. Bunun nedeni ise arsa değerlerinin oldukça farklılık göstermesinden kaynaklanıyor. Değeri çok fazla olan arsalar olduğu gibi çok az bir değere sahip olan arsalar da var. Satılık arsa arasında kıyaslama yaparken bu farkı iyi belirleyemezseniz hatalı kararlar verebilirsiniz. Yani bir arsaya değerinden çok daha fazla para verip zarar edebilirsiniz. Eğer arsa satın alarak kar etmek istiyorsanız yapmanız gereken şey değerinde satılan bir arsa bulmaktır ve bunun yanı sıra değerlenme potansiyeli olan bir arsa da olmalıdır bu. Değerinden uzun yıllar hiçbir değişiklik olmayan bir arsadan kar edemezsiniz. Bu nedenle de satılık arsa ararken iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Ancak bu şekilde arsa satın alarak karlı bir yatırım yapabilirsiniz.

Bir Arsanın Değerlenme Potansiyeli Nasıl Anlaşılır

Eğer ilk defa bir arsa satın alacaksanız ve bu arsadan da kar elde etmek istiyorsanız arsanın değerlenme potansiyelini öğrenmeniz gerekir. Eğer bunu nasıl öğrenebileceğinize dair bir fikriniz yok ise yapabileceğiniz en kolay şey bir emlakçıya gitmektir. Bir emlakçı kendi bölgesindeki arsaların değerlerini ve değerlenme potansiyellerini en iyi bilen kişidir. Bu nedenle bir emlakçıya gittiğinizde zaman size arsanın fiyatı hakkında doğru bilgi verebilir. Emlakçıya gitmek yerine arsanın değerlenme potansiyelini kendiniz öğrenmek istiyorsanız işinizi daha zor demektir. Satılık arsa bulduktan sonra arsanın bulunduğu bölge hakkında araştırma yapmanız gerekir. Bu araştırmayı o çevrede, belediyede ve internette yapabilirsiniz. Ancak çok detaylı bir araştırma yaparak satın almak istediğiniz arsanın değerini ve değerlenme potansiyelini yaklaşık olarak öğrenebilirsiniz. Eğer çok fazla uğraşmak istemiyorsanız ve emin olmak istiyorsanız bir uzmana yani emlakçıya başvurmanızda fayda vardır.  

Satış Sözleşmesi Neden Önemli

Satış sözleşmesi aslında bir şeyin rıza ile ve para karşılığı el değiştirdiğinin belgesidir. Bu nedenle de oldukça önemlidir. Öyle ki satış sonrası alıcı ve satıcı arasında çıkacak anlaşmazlıklarda mahkemeye delil olarak sunulabilir ve bu delil olarak kabul da edilir. Ancak bir satış sözleşmesinin mahkemelerde delil olarak gösterilebilmesi yani hukuki geçerliliğinin olması için noter huzurunda imzalanmış olması ve yanı zamanda satış sözleşmesi standartlarına uygun hazırlanması gerekir. Eğer satış sözleşmesi bu standartlara uygun hazırlanmamış ise ve noter huzurunda imzalanmamış ise kesinlikle hukuki geçerliliği olamaz. Bu nedenle de mahkemelerde delil olarak gösterilemez. Bu nedenle bu iki noktaya özellikle dikkat edilmesi gerekir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul Et !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !
To Top
Bumerang - Yazarkafe