Satılık Daire Ararken Bilinmesi Gerekenler

0
Eski Yeşilçam filmlerinin en büyük replikleri arasında başrol oyuncularının kurduğu pembe panjurlu, nohut oda bakla sofa evlerdir. Hayat günümüzde Yeşilçam filmleri masumiyetinde geçemese de, yine de kişinin kendi gerçekliği ölçüsünde hayal kurması ve bir ev sahibi olmasını istemesi çok güzeldir.

Bu hem kişiyi motive eder, hem de mutlu olmasını sağlar. Üstelik günümüz koşulları içinde ev sahibi olmak çok da zor değil. TOKİ denen sistemle kira öder gibi ev alınabilir, yapılan inşaatlare inşaat aşamasında girilebilir, eldeki mevcut paralar ile ev alınabilir ya da banka kredileri ile ev alınabilir. Günümüzde hemen her bütçeye uyan bir ev bulabilmek mümkün.

Ev arayan insanlar eğer temelden girmeyecek ise doğal olarak satılık daire arayışına giriyorlar. Burada da insanların karşısına farklı alternatifler çıkıyor. Gazete ve/veya internet ilanları aracılığıyla, emlakçılar kanalı ile direkt olarak sokak sokak dolaşarak ve de sahibinden satılık ev yazılarına istinaden ev aranabiliyor ve sonuçta da kişinin kendi gerçekliğine uyan bir ev bulunuyor ve insanlar kira ödemekten kurtulup, kendi evlerinde gönül rahatlığı ile yaşamaya başlıyor.

Satılık Daire Nereden Alınmalıdır?


Satılık daire alımı sırasında kişilerin sorması gereken en temel soru bu. Sonuçta bir mülk alımı yapılıyor ve bu mülk alımı sırasında en uygun yerin seçilmesi oldukça önemli. İnsanlar kendi bütçelerine uygun da hareket etse, banka kredisi ile de alsa, ödenen belli bir ücret var. O yüzden ev alımında her şey göz önüne alınarak ve kişinin kendi beklentileri doğrultusunda yaşam tarzına uygun olan semtlerden daire alınmalıdır.

Sırf çok ucuz diye hiç yaşamayacağı bir yerden ev alınması akılcı bir karar değildir. Bunun yanında kişinin arabası bile olsa her türlü olasılığa karşı semt merkezlerinde ve/veya toplu taşıma araçlarına yakın olan yerleri tercih etmelidir. Yine alınan evin yakın çevresinde eczane, doktor, market gibi yerlerin olması her zaman bir avantajdır. O yüzden bu noktada da göz ardı edilmemelidir.

Daire İyi Bir Yatırım Aracı mıdır?

Satılık daire ararken elbette amacınız sadece içinde oturmak olmayabilir ve acaba doğru bir yatırım yapıyor muyum diye düşünebilirsiniz ama elbette her türlü mülk gibi ev de doğru bir yatırım aracıdır ve asla zararı olmaz. Ama yine de bazı hususları göz ardı etmemek gerekir.

Evi sadece yatırım amaçlı olarak alıyor ya da ileride bir nedenle satabileceğinizi düşünüyorsanız o zaman alacağınız evin güneş gören, ara katlarda yer alan, merkezi ve iyi bir konumda olan, yaşça çok da eski olmayan bir ev olmasına özen göstermelisiniz. Üst katlar ve alt katlar, güneş görmeyen cephede olan evler her zaman diğer evlere göre zarar etmeseniz de daha düşük fiyatlara satılırlar, bunu unutmamakta da fayda vardır. Tüm bunlara dikkat ederek ev alındığında ise ev sağlam bir yatırım aracıdır.

Daire Fiyatlarını Belirleyen Unsurlar

Satılık daire fiyatlarını belirleyen temel unsurlar üstte de bazılarının belirtildiği gibi özetle şunlardır:

  • Evin yaşı
  • Evin konumu
  • Evin bulunduğu kat sayısı
  • Büyüklüğü ve oda sayısı
  • Balkon, bahçe gibi ekstra özelliklerinin olup olmaması
  • Evin tipi ( apartman, site, dubleks, müstakil vb.)
  • Evde kullanılan malzemeler.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul Et !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !
To Top