Cildimizi Güneşten Nasıl Koruruz?

0
Güneş, verdiği enerji ile yaşamın kaynağıdır. Güneş ışıklarının olmadığı bir dünyada yaşamak mümkün değildir. Canlıların yaşamı için son derece önemli olan güneş, bu olumlu özelliklerinin yanı sıra, bazı yönlerden de tehlike arz etmektedir. Özellikle güneşten gelen UV ışınlarına fazla miktarda maruz kalmak, cilt üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu olumsuz etkiler ciltte yanıklar oluşmasından, cilt kanserine varan boyutlara ulaşabiliyor. Bu nedenle güneş ışınlarından gerektiği gibi yararlanmak ve belli bir zaman diliminin üzerinde güneşte kalmamak elzem bir durumdur. Ayrıca cildimizi güneş ışınlarından korumak için yapılabilecek bazı uygulamalar var. Bunların başında da güneş koruyucular kullanarak, cildimizi bu zararlı ışınlara karşı korumak geliyor.


Güneş Kremlerinin Özellikleri Nelerdir?

Güneş kremleri, özellikle yaz aylarında yani tatil sezonunun başladığı dönemlerde tercih edilen ürünlerdir. Bu kremler, cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma özelliğine sahiptir. Bu kremlerin en önemli özelliği suya ve terlemeye karşı dayanıklı olmalarıdır. Çünkü tatilde denize veya havuza girildiğinde bu kremlerinin etkilerini yitirmemesi, olması gereken bir özelliktir.

Ayrıca iyi bir güneş kreminin hem UV hem de UVB ışınlarına karşı koruma özelliği olmalıdır. Bu konuda güvenle tercih edilebilen bir ürün olan solante güneş kremi bu her iki zararlı ışına karşı cildi koruma özelliğine sahiptir. Üstelik bu krem, yağlı, sivilceli cilt tiplerinde de tercih edilebilmektedir. Çünkü seçilecek olan güneş kremleri cilt tipinin niteliklerine uygun olmalıdır. Aksi halde bu ürünlerden yarar sağlamak yerine cildin doğal dengesinin bozulması söz konusu olacaktır. Solante güneş kreminin başka bir özelliği de ciltte güneş yüzünden oluşan lekelere karşı etkin bir rol oynamasıdır. Bu krem kullanılmaya devam edildiği sürece ciltte güneş lekeleri oluşmadığı gibi, uzun vadeli kullanımlarda daha önceden oluşmuş güneş lekelerini de gidermek sağlanmaktadır.

Güneşten cildimizi korumak için tercih edilen başka bir güneş kremi de avene güneş kremi ürünüdür. 50 faktörlü bir koruyucu olan Avene, normal ve yağlı cilt tiplerinde güvenle kullanılmaktadır. Ancak bu üründen gereken etkiyi sağlamak için mümkünse güneşe çıkmadan yarım saat kadar önce kremi tüm cilde uygulamak ve güneşte kalınmaya devam edildiği saatler boyunca kremi tekrar sürmek gerekmektedir.

İyi Bir Güneş Kremi Nasıl Olmalıdır?

Cildimizi güneşten korumanın birçok yöntemi var. Bu yöntemler gerektiği gibi uygulandığında, tatilimizi daha keyifli geçirmek mümkün olabilir. Böylelikle tatili güneş yanıkları ile acı içerisinde geçirmekten kurtulabiliriz. Bunun en kolay yolu, plajda güneşlenirken mutlaka bir güneş şemsiyesi altında bulunmak ve mümkün olduğu kadar güneşin cildimize direk olarak temasını engellemektir. Örneğin, denize girmediğiniz zamanlarda üzerinize tişörtünüzü giyebilir, güneş gözlüğü kullanabilir, güneşlenmek istediğiniz zamanlarda da bunu kontrollü olarak, yani her gün azar azar güneşlenerek, yapabilirsiniz. Ve tabii kullanılacak olan güneş kremlerinin de bu konuda büyük bir payı bulunmaktadır. Seçeceğiniz güneş kremini yüksek faktörlü ve geniş spektrumlu olarak seçmek, size fayda getirecektir.

Hassas bir cildiniz varsa, seçeceğiniz güneş kremi daha da önem kazanacaktır. Bu konuda bir hayli etkili bir ürün olan bioderma güneş kremi özellikle hassas ciltlerin ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilen bir kremdir. Çok açık renkli tenlerde olumlu etkiler sağlayan bu ürün, aynı zamanda lekelenmeye karşı eğilimi olan ciltlerin de ihtiyacına cevap vermektedir. 50 faktörlü ve cilde iyice yedirilmesini sağlayan akışkan bir yapıda üretilen bu krem, hassas ciltlerin yaz aylarında korunmasını en iyi biçimde sağlamaktadır. Hatta bu krem, mutlaka plajda veya tatilde değil, günlük yaşamda güneşe maruz kalmayı gerektiren zamanlarda da güvenle tercih edilebilir. Bioderma tüm bu özellikleri ile en iyi güneş kremi markalarından biri olarak kabul görmektedir.

Güneş Kremi Mi Yoksa Jel Veya Losyon Mu Kullanılmalıdır?

Güneş ürünlerinin seçiminde akıllara takılan en önemli soru, güneş kremlerinin mi yoksa jel türündeki ürünlerin mi daha etkili sonuçlar verdiği konusudur. Bu soruya bir cevap vermek için cilt tipinizin nasıl olduğunu bilmek gerekiyor. Eğer cildiniz koyu tenli ve yağlı bir cilt ise, bu cilt tipinde güvenle güneş jellerini veya losyon tarzında üretilen ürünleri tercih edebilirsiniz. Fakat cildiniz açık tenli, hassas veya kuru ise, bu durumda mutlaka kaliteli ve yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmanız önerilmektedir. Bu konuda tavsiye edilebilecek bir güneş ürünü olan la roche posay güneş kremi tercihe göre 60 faktöre kadar yükselen ürünleri piyasaya sunmaktadır.

En başarılı güneş kremi markaları arasında yer alan La Roche Posay, uluslararası standartlara sahip olan bir güneş kremi olmakla birlikte günümüzde tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır. Bu ürün, çok yüksek koruma özelliklerine sahiptir ve cildi güneşten korurken cildin deniz suyu ve güneş ışığı ile kurumasına engel olarak, cilt bakımı sağlamaktadır. Bu markanın hazırlayıp sunduğu güneş kremi, hassas cilt tiplerinde de etkilidir. Ayrıca alerjik bünyelerde de rahatlıkla tercih edilebiliyor. Ancak cildinizde çok yoğun alerjik bir durum söz konusu ise, bu durumda sizin için en iyi güneş ürünü doktorunuzun tavsiye edeceği krem olacaktır.

Güneşten korunma sağlayan bu kremlerin yanı sıra bazı basit önlemler alarak, kendinizi güneşin zararlarından koruyabilirsiniz. Bu önlemlerin başında yaz aylarında mutlaka şapka kullanmak geliyor. Hata kullanacağınız şapkanın geniş kenarlarının olması, yalnızca başınızı değil yüzünüzü ve omuzlarınızı da güneşten korumak için son derece ideal olacaktır. Çünkü güneşten en çabuk etkilenen bölgeler öncelikle yüz ve omuzlardır. Bu bölgelerde bulunan deri çok daha ince ve hassas olduğundan, güneş yanıklarından ve güneş alerjisinden daha hızlı etkilenmektedir. Bunun dışında sabah 11 ve öğleden sonra 15 saatleri arasında güneşe çıkmamak gerekmektedir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul Et !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !
To Top
Bumerang - Yazarkafe