Satılık Arsa Almanın İncelikleri

0
Her insan kendince bir dünya ve herkesin yaşamdan farklı bir beklentisi, farklı bir duruşu var. Bu da insanları farklılaştırıyor. Kimi insanlar yaşamları boyunca kazançlarını bankaya yatırıyor, kimileri döviz alıyor, kimileri altın, kimileri ise tamamen gayrimenkule yatırıyor. Kişilerin farklı yatırım biçimleri seçmelerinin üstte de belirtildiği gibi farklı nedenleri olabiliyor. Gayrimenkul konusu ise tam bir umman gibi. Kapsam oldukça geniş. Gayrimenkul deyince akla ilk gelen ev olsa da, dükkan, tarla, arsa, otel, çiftlik de gayrimenkul kapsamı içinde yer alıyor.

Tüm bu gayrimenkuller elbette sadece yatırım amaçlı olarak değil, belli bir gereksinimden dolayı da alınabilir. Örneğin iş yapmak, içinde yaşamak gibi nedenler olabilir. Biz bu yazıda ama yatırım, ama iş, ama üzerine kendi evinizi yapmanız için satılık arsa alırken bilmeniz gerekenlere değineceğiz.

Arsa Borsası Kavramı Nedir?

Satılık arsa arayanların son yıllarda sıkça duyduğu kavramların başında arsa borsası kavramı geliyor.Bilmeyenler için işin başlangıcından arsa borsası nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şunlar söylenebilir:

Öncelikle hiç bilmeyenler için borsa nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise belli kurallara göre talep edilen mallar için yapılan organizasyonlara verilen isimdir. Bu organizasyonlar genelde hisse senetleri, döviz için düşünülse de günümüzde arsa borsası da arz talep meselesi olarak ortaya çıkmış durumdadır. Çünkü arsa alım satımı, özellikle bu işi yapanlar için oldukça iyi bir yatırım aracıdır ve bugün gelinen nokta itibarıyla hemen her kentte bir arsa borası mevcuttur. O yüzden özellikle bu işi yapacak ya da yapmayı düşünen kişilerin bu işi iyice bilmelerinde fayda vardır. Kişiler bu borsa üzerinden arsa alımı ve satımı yaparak ciddi paralar kazanabilir ama öncesinde konuya hakim olmak esastır. 

Arsa Nasıl Alınır?

Diyelim ki satılık arsa arayışındasınız ve nasıl alınır bilmiyorsunuz o zaman dilerseniz bir emlak firmasına giderek, bu alanda tamamen profesyonel bir destek alabilirsiniz. Emlak firmaları sizin için sizin beklentilerinize uyan yeterlilikte arsalar gösterir ve siz bunlar içinden kendinize en uygun olanı seçerek alırsınız. Hangi yöntemle alırsanız alın, öncesinde tapuya ödenecek tapu harcı ve döner sermaye harcı masraflarının da olduğunu göz ardı etmemeniz gerekir.

Arsa Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer satılık arsa arayışında iseniz almadan önce bilmeniz gereken temel şeyler var. Bunların neler olduğuna kısaca bakmak gerekirse şunlar söylenebilir:

Öncelikle ne amaçla bileceğinizi bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Bu yanı sıra alacağınız arsanız ne amaçla alacak olursanız olun, kar getirecek bir konumda olmasına özen göstermeli ve öncesinde sağlam bir araştırma yapmalısınız. Tüm bunlara ilaveten değerinden daha bir ücret ödememek için piyasa araştırması yapmanızda da fayda vardır.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul Et !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !
To Top
Bumerang - Yazarkafe