Sahne Perdesi Modelleri

0
Sinema, tiyatro, kongre, seminer, konferans ve toplantı salonlarında kullanılan büyük boyuttaki perdelerdir. Bu alanlar dışında; okul, otel ve hatta askeri birliklerin varsa sahneli tüm salonlarında kullanılmaktadır.

Sahne perdesi genellikle kadife kumaşlardan ya da nubuk benzeri soft kumaşlardan yapılmaktadır. Sahne perdesi için kullanılan sahne rayları sistemleri, perdelerin boyutlarına göre değişmektedir. Bu noktada önemli olan parametre, sahne perdesi olarak seçilen kumaşın ağırlığıdır, şayet perde modeli pileli ve astarlı ise, pilelerden ve astar kumaşından dolayı da perde kumaşı ağırlığı 2 ya da 3 katına çıkabilmektedir. Bununla birlikte, piyasada en çok tercih edilen ve kullanılan sahne perdeleri sıfır büzgülü yani pilesiz perdelerdir.

Sahne dekoruna göre özel olarak hazırlanan bu perde sistemleri, sahne dekorasyonunda arka plan problemlerine çözüm getirmek amaçlı da kullanılabilmektedir.

Sahne Perdesi Türleri

Sahne perdesi modelleri genel olarak 2 şekilde hazırlanmaktadır. Birincisi manuel, ikincisi ise motorlu sahne perdesi türleridir.

Hem manuel hem de motorlu sahne perdeleri ortadan, tek tarafa ya da yukarı yönde açılır şekilde hazırlanabilmekte ve monte edilebilmektedir.

Manuel perde sistemleri, iç kısımdan perde mekanizmasına entegre bir iple açılmakta ve kapanmaktadır. Ancak, ağırlıklarından dolayı, sahne perdelerinin manuel olarak kumanda edilmesi zor olmaktadır. Bundan dolayı, neredeyse tüm sahne perdeleri motorlu ve uzaktan kumanda edilebilir şekilde hazırlanmaktadır. Mekanizmalarında bulunan radyo frekanslı alıcılar aracılığıyla uzaktan kumanda işlevini kullanabilmektedirler. Bu tip perdelerde kritik olan nokta, perde mekanizmasına entegre edilecek motorun, perde ağırlığını kaldırabilecek ya da taşıyabilecek güçte olmasıdır.

Motorlu sahne perdelerinde kullanılan motorlar genellikle sessiz çalışır özellikte ve seri bir açma-kapama işlevi sunan motorlardır. Perdelerin açma-kapama hızı da motorları aracılığıyla ayarlanabilmektedir.

Manuel ve motorlu sahne perdeleri dışında, özel üretim sahne perdeleri de bulunmaktadır. Bu tip perdeler ise, özellikle tiyatrolarda farklı sahneleri birbirinden ayırmak için kullanılmaktadırlar.
Bir de izleyicilerin gözlerini sahne ışıklarından korumak amaçlı hazırlanan friz perdeleri bulunmaktadır. Bu tip perdeler, sahnedeki ışıların önüne monte edilmekte ve ayrıca tavanda görünmesi istenmeyen görüntüleri de örtmektedir.

Sahne Perdesi Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

- Bu kapsamdaki en kritik noktalardan biri, perdenin alev almayan bir kumaş malzemeden yapılmasıdır.
- İstenilen renkte ve desende sahne perdesi hazırlanabilmektedir, ancak psikolojik etkilerinden dolayı kırmızı renkte sahne perdesi tercih edilmektedir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul Et !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !
To Top
Bumerang - Yazarkafe