Fotoğrafçılıkta Yükselen Sektör : Bebek Fotoğraf Çekimi

0

Son yıllarda akıllı cihazların mercek kalitelerini yükseltmesi ve tabii ki sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla başlayan fotoğraf çekimi tutkusu,  hemen her kesimden ve yaştan insanın anılarını fotoğraflayıp paylaşmasını teşvik ediyor. Özellikle bebek sahibi olan genç çiftler bebek fotoğraf çekimi konusunda oldukça hevesliler.

Çocuklarının doğumundan neredeyse okul çağına kadar tüm güzel anlarını fotoğraflayarak arşivlemeyi ve sosyal medya hesaplarında paylaşmayı ihmal etmeyen ebeveynler, bunun kendilerine mutluluk verdiğini ve anılarını ölümsüzleştirmenin ileride çocukları içinde bir güzellik olacağını ifade ediyorlar.

Hal böyle olunca farklı pozları yakalamak ve kaliteli bir kadrajdan ölümsüzleştirmek için gerek maddi gerekse zaman olarak hiçbir külfetten kaçınılmıyor. İmkanı olanlar profesyonel makineleri kendi bütçelerine göre almayı tercih ederken, kimi de akıllı telefonlarını kamera özelliklerine göre satın almayı tercih ediyor.  Peki profesyonel bebek fotoğraf çekimi nasıl olmalı?

Bebek Fotoğraf Çekimi Nasıl Olmalıdır?


 • ·     Bebek fotoğraf çekimi zor bir süreçtir. Planlarını muhakkak önceden yapmalısınız. Eğer yeni doğan çekimi veya doğum çekimi yapmayı düşünüyorsanız hamileliğinizin son haftalarında muhakkak bir doğum fotoğrafçısı / bebek fotoğrafçısı ile görüşerek randevunuzu oluşturmayı ihmal etmeyin
 • ·     Çekimlerde kullanılacak aksesuar, kostüm ve tüm diğer objelerin temiz ve hijyenik olması son derece önemlidir. Aynı şekilde çekim yapılacak stüdyo, oda vs. kesinlikle öncesinde temizlenmeli fotoğraf çekimi öncesinde ve sonrasında hijyen sağlanmalıdır.
 • ·     Çekim için bebeğinizin muhakkak karnını doyurmuş ve uykusunu almış olması gerekmektedir. Yeni doğan çekimlerinde bu durum önemli değildir fakat 1 yaş çekimleri veya bebek çekimleri için buna dikkat etmelisiniz. Zira neşesi yerinde olmayan bebeğiniz size güzel pozlar vermeyebilir.
 • ·     Bebek fotoğraf çekimi stüdyo ortamında olacaksa eğer muhakkak yanınızda bir yardımcı götürmeyi ihmal etmeyin.  Çünkü bebeğin hazırlanması, güldürülmesi için tek kişinin yetişmesi oldukça zordur. Bu kısımda genellikle babaların katkısı çok büyüktür!
 • ·     Bebeğinizin önceden alışık olduğu oyuncak ve benzeri dikkatini çeken tüm materyalleri yanınızda götürmeyi ihmal etmeyin. Çünkü güldürmek için çok malzemeye ihtiyacınız olacak.
 • ·     Bebek konsept çekimleri için bir bebek fotoğrafçısı ile anlaşarak stüdyoya gitmeniz durumunda fotoğrafçının sizi ve bebeğinizi acele ettirmesine kesinlikle izin vermeyin. Bu hizmeti veren doğum ve bebek fotoğrafçısı genelde sabırlıdır ve işini güzel yapmaya gayret eder zaten.
 • ·     Mümkün olduğunca doğal ışıklardan yararlanarak bebeğinizin flaşh ışıklarına ve stüdyo ışıklarına fazladan maruz kalmasının önüne geçmeye çalışın. Bunun için gün ışığının yoğun olduğu açık havaları tercih edin. Hatta hava kapalı ise randevunuzu ertelemeyi bile düşünebilirsiniz. Fotoğrafçınız sizi yönlendirecektir!
 • ·     Tüm bu şartlar sağlandığında bebeğinizin en güzel pozlarını ölümsüz hale getirecek olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Fotoğrafların dijitallerini almakla beraber imkanlarınız ölçüsünde albüm yaptırmayı da ihmal etmeyin!


Bebek Fotoğraf Çekimi Fiyatları ?


Bebeğiniz elbette en güzelini hak ediyor. Bu sebeple aileler zaten genelde fiyatları değil kaliteyi dikkate alarak seçimlerini yapmakta. Fakat siz siz olun yine de piyasa araştırmanızı yaparak ve referansları iyi inceleyerek çekimler için anlaşmanızı sağlayın.

Fiyatlandırmalar şu kriterlere göre yapılmaktadır:

 •      Konsept çekimler olacaksa konsept başı fiyatlar sunulur ve istenilen poz sayısı da hesap edilerek fiyat belirlenir.
 •      Doğrudan poz başı fiyatlandırma da yapılabilir. Bu durumda stüdyo ortamında bebeğinizin çekineceği her poz için ayrı fiyat belirlenir.
 •         Stüdyo çekimlerinde fiyatlandırma farklı iken dış çekimlerde farklı olabilir.
 •         Çekim süresinin uzaması ve standartları aşması fiyatlara etki eder ve fark talep edilebilir.
 •          Ebeveynler tarafından anlaşılan poz sayısının üzerinde poz düzenletilip alınmak isterse poz başı bir ekstra ücret talep edilebilir.

Genel olarak fiyatlara etki eden başlıca kriterler bunlardır. Genelde bebek fotoğraf çekimi yapan fotoğrafçılar paketler halinde müşterilerine seçenekler sunmaktadır. Bu sayede seçiminiz kolay olacaktır. Konsept başı fiyatlandırmalar 100 TL’den başlayıp 300-400 TL’ye kadar çıkabilirken, poz başı fiyatlandırmalar 30 TL’den başlayarak 100 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Burada belirleyici unsurlar fotoğrafçının tecrübesi, referansları, konsept ve aksesuarları olmaktadır. 

Tavsiye Edebileceğiniz Bebek Fotoğrafçısı Var mı?


Elbette ki var. Kendini bu işe adayan ve profesyonel çalışmalar ortaya çıkaran bir çok profesyonel bebek fotoğrafçısı bulabilirsiniz. Bizim beğendiklerimiz şunlar:

 •          Eda Mutlu (Bu işi güzel yapıyor, müşterilerini memnun etme konusunda oldukça tecrübeli)
 •          Doğum Fotoğrafçısı Fidan Ay (Genelde doğum çekimlerine gidiyor ama her türlü bebek çekiminde oldukça güzel işler çıkarıyor. Üstelik doğum filmi de çekerek size çok güzel ölümsüz anılar hediye ediyor.)
 •          Burcu Ertur ( Sırf bu işi yapan bebek fotoğrafçılarından bir tanesi. İstanbul ve çevresinde daha çok hizmet vermekle beraber kendisinden fotoğraf çekim hizmeti almak için acele edin randevuları çok yoğun geçen bir sanatçıdır kendisi)
 •          Bebek Fotoğraf Çekimi (Yine sırf bu işe odaklanmış profesyonel bir ekip. Türkiye geneli hizmet verdiklerini söylüyorlar. Ayrıca blog sayfalarında bebek fotoğraf çekimi ile ilgili bir çok faydalı içerik bulabilirsiniz.

Bebeğiniz ve siz en güzeline layıksınız. En güzel bebek fotoğraf çekimi ve albümüne sahip olabilmeniz için internetten daha bir çok araştırmalar yapabilir veya bu konuda profesyonel hizmet veren isimlere danışabilirsiniz.


✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul Et !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !
To Top
Bumerang - Yazarkafe