Vajinismus Kızların Korkusu Olmaktan Çıkıyor

0
İlk gece korkusu olarak da bilinen vajinismus hastalığı son derece yaygın olan kadın cinsel problemleri arasında bulunuyor. Çeşitli nedenlerden kaynaklanan bu problem genelde kadınların kafasına çocukluktan itibaren yerleştirilen yanlış yargılar nedeni ile ortaya çıkıyor. Tedavisi mümkün olan ancak tedavi edilmediği takdirde kadın hayatını kâbusa çeviren cinsel hastalık son derece dikkat edilmesi gereken problemlerdendir. Uzman bir doktorun muayenesi ve tedavisi ile normal bir cinsel yaşama kavuşmak mümkün olduğu gibi genç kızların da evlilik korkusu tamamen ortadan kalkıyor. Hem genç kızlarda hem de evli kadınlarda oluşabilen bu rahatsızlık kadınların kendilerine olan öz güvenlerini yitirmelerine neden olduğu gibi sağlıklı ilişki kurmanın da önündeki en büyük engel oluyor.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus rahatsızlığının temelde yatan belli başlı nedenleri bulunuyor. Bu nedenler hem psikolojik hem de yapısal olarak değerlendirilebilir. Fakat bu hastalığın %90’ı neredeyse psikolojiktir ve bu da aşılmayacak bir durum değildir. Psikolojik olarak ortaya çıkan nedenler arasında ilk gece korkusu, namus kavramı, cinsellik konuları gibi kadınlara çevre tarafından verilen yanlış bilgiler yer alıyor. Bu bilgiler zamanla bilinçaltına yerleşerek kadınların cinsel yaşamında bir olumsuzluk haline gelmesine neden oluyor. Kadınların cinsel ilişki sırasında acı çekeceklerini düşünmeleri de bu soruna neden olabiliyor. Özellikle partneri tarafından zorlanan ya da tecavüz gibi durumlar kadınların vajinismus problemini yaşamaları için en önemli nedenler arasında bulunuyor. Cinsel istismar, aile içi ensest ilişkiye maruz kalması ya da ebeveynlerin yaşadığı cinsel ilişkiye şahit olma durumu da psikolojik olarak kadınların etkilenmesine neden oluyor. Aşırı stres ve kaygı gibi durumlar da bu rahatsızlığı tetikleyen durumlardandır.

Yapısal nedenlere bakıldığında ise vajinanın kısa olması ve iç kısımda bir perde oluşması en önemli yapısal nedenler arasındadır. Kızlık zarının normalden daha kalın olması ve yapısal bozukluklar, enfeksiyonlar gibi durumlar vajinismus probleminin yapısal nedenleridir.

Vajinismus Tedavi Edilebilir Mi?

Kadınların evlilik hayatlarını neredeyse bitirme durumuna getiren ve genç kızları evlilikten soğutan vajinismus %100 tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Vajinismus tedavisi Ankara uygulamaları sayesinde kadınlar bu rahatsızlıktan kolaylıkla kurtulabiliyorlar. Ancak bu süreçte kadınların bu hastalığın durumunu kabullenmesi ve tedaviye karşı istekli olması gerekiyor. Kafadaki negatif düşüncelerin atılabilmesi için bu alanda uzmanlaşmış bir doktordan yardım alınması tedavi sürecinin daha kısa sürmesi açısından büyük bir önem taşıyor. Vajinismus tedavisi Ankara jinekolojik bir muayene sonrasında hastalığın asıl nedenlerine bakıldığında bu süreç daha da kolay hale gelecektir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Kadınca Kafe sizin için kuruldu, lütfen her türlü fikir ve eleştirinizi bize gönderiniz. Teşekkürler.

Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul Et !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !
To Top
Bumerang - Yazarkafe